▶️ Chcete mať prehľad o našich najnovších videách? Prihláste sa na odber nášho youtube kanála.

Zaodievať nahých môžeme aj pozornosťou

Niekedy nevieme ako máme uplatniť v praxi milosrdenstvo. Návod nájdeme, keď sa pozrieme na skutky telesného a duchovného milosrdenstva. Možno nás to inšpiruje k niečomu, čo sme do teraz nepoznali. Medzi skutky telesného a duchovného milosrdenstva patrí aj odievať nahých a tešiť zarmútených. Peter Sabol, farár v Trstíne, poukazuje na možnosť naplniť tieto skutky aj cez charitatívnu činnosť.
„Na prvé počutie sme povedali, že nahých odievať je pre nás neaktuálne, pretože u nás niet nahých, ktorých by bolo treba odievať,“ začína svoje zamyslenie trstínsky farár Peter Sabol. Podľa neho sa môže zdať, že nahých treba zaodievať niekde na misiách v Afrike, či Indii, kde chodia 5 km pešo po pitnú vodu. Čiže naše podmienky sú lepšie a z tohto pohľadu by sme povedali, že sa nás to netýka. „Ale my vieme, že to tak celkom nie je. Zoberme si len pôsobenie Katolíckej charity. Aj sem chodievajú plagáty, nie všeobecne, že pošlite nám šatstvo a tam majú potom sklady ako secondhand, ale konkrétne veci,“ hovorí Peter Sabol. Podľa jeho slov si možno niekedy plagáty charity s výzvou na konkrétnu pomoc ani nevšimneme. A už tam máme možnosť nahých odievať. „Všimnem si čo je na tom plagáte a porozmýšľam, či to nemám doma, alebo opýtam sa suseda,“ dáva návod otec Peter ako môžem nahých zaodievať. Často prídem na to, že mám ja, alebo sused, niečo v pivnici čo roky nepoužíva a druhému to pomôže. Niekedy na to prídeme, až keď nás oslovia a pritom by to tam ďalej ležalo.
Peter Sabol hovorí, že ohľadne skutku nahých odievať nemusí ísť len o šatstvo. Môže ísť napríklad aj o vyučovanie. Mladí starších zaodejú do vedomosti v počítačovej gramotnosti, aby boli v obraze súčasnej doby.
Pozrite si nasledujúce video a dozviete sa aj o ďalších návodoch ako môžeme nahých zaodievať. Môže ísť aj o ponukou dobrej rady, podelením sa o skúsenosť, zaodiať iných svojou pozornosťou. Aj dať sa obslúžiť a prijať pomoc je znakom pokory a prejavom milosrdenstva.

YouTube player

Stiahni audio

Zaujalo vás toto video? Šírte ho ďalej.

Facebook
WhatsApp
Pinterest
Email
Twitter

Podporte nás

Mohlo by vás zaujímať

*Týmto udeľujem súhlas so správou, spracovaním a uchovávaním mojich osobných údajov v informačnom systéme občianskeho združenia Formácia, ktoré zastrešuje projekt MISIE FILMOM v nasledovnom rozsahu: meno a priezvisko, mesto, e-mail a telefónneho číslo za účelom organizácie 1. celoslovenskej duchovnej obnovy pre videomisionárov. Ak súhlasím s odberom noviniek, tak zároveň udeľujem súhlas so zasielaním newsletterov, smsiek, noviniek a informácií súvisiacich s činnosťou a podporou projektu Misie filmom. Zároveň potvrdzujem, že môj súhlas bol daný slobodne, konkrétne, informovane a jednoznačne. Tento súhlas  vydávam na dobu neurčitú a kedykoľvek ho môžem písomne odvolať na e-mailovej adrese misiefilmom@misiefilmom.sk. Formácia, o.z. vyhlasuje, že spracúva Vaše osobné údaje v zmysle GDPR a v súlade so Zákonom č. 18/2018 o  ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe  takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES.