▶️ Chcete mať prehľad o našich najnovších videách? Prihláste sa na odber nášho youtube kanála.

Na návšteve vo väzení dostaneme veľa milostí

Skutky telesného milosrdenstva vychádzajú z Ježišovej reči o poslednom súde. Miroslav Kováč, farár v Dechticiach, hovoril na duchovnej obnove dekanátu Smolenice o vykupovaní väzňov a odpúšťaní ubližujúcim.
Miroslav Kováč pripomína, že na konci života bude záležať na tom, ako sme sa chovali k ľuďom. Čo robíme ľuďom okolo, robíme Bohu. Láska k Bohu sa prejavuje láskou k blížnemu. Aj Ježiš často konal skutky telesného milosrdenstva. Každý by mal mať podľa dechtického farára na zreteli skutky telesného a duchovného milosrdenstva.
Dechtický farár Miroslav Kováč hovorí o vykupovaní väzňov a odpúšťaní ubližujúcim. „Podľa Ježišových slov máme preukazovať milosrdenstvo a službu aj tým, ktorí sa previnili voči zákonom. Ktorí možno kradli, alebo ublížili na zdraví blížnym,“ zamýšľa sa o Miroslav. A hneď si kladie ďalšiu otázku, či si takýto ľudia zaslúžia pozornosť. A hneď aj nachádza odpoveď v Ježišových slovách. „Navštívili ste ma.“
Otec Miroslav Kováč vo svojom príhovore poukázal aj na stav väzníc, ktoré sú často preplnené a v niektorých krajinách v zlom stave. Väzňov je stále viac. Zločinnosť a kriminalita raste a rastie, lebo sa porušujú božie prikázania.
„Na návštevu do väznice sa treba dobre pripraviť a uvedomiť si, že sa vám ujde veľa milostí. Nie je vhodné pri týchto návštevách sa väzňov vypytovať za čo sedia. Väzni potrebujú pocítiť našu solidaritu, náš súcit.“ Dechtický farár poukazuje aj na Jána Pavla II., ktorý navštívil vo väzení svojho atentátnika, ktorý sa ho pokúsil zabiť a verejne mu vyjadril odpustenie.
Farár Miroslav Kováč hovorí, že pôvodná kresťanská tradícia tento skutok milosrdenstva chápala ako vykupovanie väzňov a oslobodzovanie zajatcov. Tejto činnosti sa venovalo viacero rehoľných spoločností. Vykupovali otrokov a zajatcov, alebo sa venovali duchovnej službe galejníkov a odsúdených väzňov.
Aj dnes je vo svete , či u nás ustanovená väzenská kaplánska služba, hovorí otec Miroslav a dodáva: „Jeden väzenský kaplán sa mi zdôveril ako málo návštev väzni mávajú. Mnohí bývali priatelia sa ich hanbia vo väzení navštíviť a často krát aj príbuzní. Majú strach, že ich s väzňom budú spájať. Alebo sa boja, že susedia a známi sa budú na nich pozerať cez prsty a myslieť si, že aj oni vyviedli nejakú lotrovinu. S väzňami sa často jedná ako s prašivými a keď sa konečne dostanú na slobodu, sú často krát poznačení väzením na celý život. Ľudia k ním pristupujú s predsudkami.“
Ježišove slová nás podľa o. Miroslava povzbudzujú, aby sme sa vzdali všetkých predsudkov a súdov na adresu väzňov a pripomína, že ani nám nikto nezaručí, že sa nikdy nedostaneme do konfliktu so zákonom, že nebudeme odsúdení.
Pozrite si nasledujúce video a dozviete sa viac ako máme dnes napĺňať Väzňov vykupovať

YouTube player

Stiahni audio

Zaujalo vás toto video? Šírte ho ďalej.

Facebook
WhatsApp
Pinterest
Email
Twitter

Podporte nás

Mohlo by vás zaujímať

*Týmto udeľujem súhlas so správou, spracovaním a uchovávaním mojich osobných údajov v informačnom systéme občianskeho združenia Formácia, ktoré zastrešuje projekt MISIE FILMOM v nasledovnom rozsahu: meno a priezvisko, mesto, e-mail a telefónneho číslo za účelom organizácie 1. celoslovenskej duchovnej obnovy pre videomisionárov. Ak súhlasím s odberom noviniek, tak zároveň udeľujem súhlas so zasielaním newsletterov, smsiek, noviniek a informácií súvisiacich s činnosťou a podporou projektu Misie filmom. Zároveň potvrdzujem, že môj súhlas bol daný slobodne, konkrétne, informovane a jednoznačne. Tento súhlas  vydávam na dobu neurčitú a kedykoľvek ho môžem písomne odvolať na e-mailovej adrese misiefilmom@misiefilmom.sk. Formácia, o.z. vyhlasuje, že spracúva Vaše osobné údaje v zmysle GDPR a v súlade so Zákonom č. 18/2018 o  ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe  takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES.