▶️ Chcete mať prehľad o našich najnovších videách? Prihláste sa na odber nášho youtube kanála.

Modlitba a obete za zomrelých sú dôležitejšie ako pochovávanie

Na večný život poukazujú skutky milosrdenstva pochovávať mŕtvych a modliť sa za živých i mŕtvych. Základné vieroučné pravdy týkajúce sa tejto témy zhrňuje Dušan Jurák, farár v Dolných Orešanoch, ktorý to podčiarkol konkrétnymi príkladmi a faktom, že pred Bohom má skutočnú hodnotu to, čo sme urobili z lásky.

Dušan Jurák na úvod pripomenul príbeh Tobiho zo Svätého písma, ktorý napriek zákazu pochovával tajne mŕtvych. Farár z Dolných Orešian pripomína aj historické pozadie udalostí zo života Tobiho, ktorý sa musel skrývať pred kráľom. Skutok milosrdenstva pochovávať mŕtvych je aktuálny aj v Novom zákone. Otec Dušan zdôraznil, že v časoch Ježiša odsúdencov nepochovávali, len ich hodili niekde za mesto do rokliny a nikto sa nestaral o ich pochovanie. „Musíme pri tejto príležitosti zdôrazniť, že tak by bolo skončilo aj Kristovo telo. Vieme z evanjelia ako prišiel Jozef z Arymatei za Pilátom a vyžiadal si Kristovo mŕtve telo, aby ho mohol pochovať. A Pilát mu to dovolil. Židovskí kňazi, farizeji a zákonníci s tým nesúhlasili. A tak pochovali Kristovo telo do hrobu. Pre nás patrí pochovanie mŕtvych medzi skutky telesného milosrdenstva. A u nás kresťanov je to spojené aj s preukazovaním pomoci dušiam zomrelých,“ nechal sa počuť na duchovnej obnove smoleníckeho dekanátu Dušan Jurák. Podľa neho nejde len o pochovanie tela, pretože veríme v život večný a duše smrťou nekončia. Preto pochovávanie a modlitba za zomrelých je skutkom duchovného milosrdenstva. Modlitba a obete za zomrelých sú dôležitejšie ako pochovávanie, alebo starosť o hrob.

Pozrite si nasledujúce video a zistíte prečo sa máme modliť za mŕtvych a prečo ich pochovávať.

YouTube player

Stiahni audio

 

Zaujalo vás toto video? Šírte ho ďalej.

Facebook
WhatsApp
Pinterest
Email
Twitter

Podporte nás

Mohlo by vás zaujímať

*Týmto udeľujem súhlas so správou, spracovaním a uchovávaním mojich osobných údajov v informačnom systéme občianskeho združenia Formácia, ktoré zastrešuje projekt MISIE FILMOM v nasledovnom rozsahu: meno a priezvisko, mesto, e-mail a telefónneho číslo za účelom organizácie 1. celoslovenskej duchovnej obnovy pre videomisionárov. Ak súhlasím s odberom noviniek, tak zároveň udeľujem súhlas so zasielaním newsletterov, smsiek, noviniek a informácií súvisiacich s činnosťou a podporou projektu Misie filmom. Zároveň potvrdzujem, že môj súhlas bol daný slobodne, konkrétne, informovane a jednoznačne. Tento súhlas  vydávam na dobu neurčitú a kedykoľvek ho môžem písomne odvolať na e-mailovej adrese misiefilmom@misiefilmom.sk. Formácia, o.z. vyhlasuje, že spracúva Vaše osobné údaje v zmysle GDPR a v súlade so Zákonom č. 18/2018 o  ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe  takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES.