▶️ Chcete mať prehľad o našich najnovších videách? Prihláste sa na odber nášho youtube kanála.

Leopold Jablonský: „Na kríži vidím mŕtveho muža“

„Na to, aby ma  Boh akceptoval a aby som bol drahý v jeho očiach nemusím teraz nič zmeniť,“ aj táto myšlienka odznela v kázni pátra Leopolda  Jablonského.  Podľa neho to ale neznamená, že človek nemá na sebe nič meniť. „Boh chce , aby sme dospievali a rástli, ale na to, aby ma Boh akceptoval, teraz aktuálne nemusím zmeniť nič, „dovysvetľoval  františkánsky rehoľník.  Podľa neho toto je istota, na ktorú sa môžeme postaviť ako na pevnú skalu. Táto istota nám dáva pokoj a vieru, že môžeme každý deň postupovať, rásť a dozrievať do plného obrazu Boha na tomto svete. „Práve toto vedomie, že som milovaný musím zažiť, aby som nemal pocit, že ešte musím toto urobiť a tamto dokázať, aby som si vôbec zaslúžil Božiu pozornosť a Boží záujem.“

Ďalšou zaujímavou myšlienkou, ktorá odznela v kázni pátra Leopolda Jablonského, hovorí o tom, že na kríži môžeme vidieť zavraždeného muža.  Páter Leopold hovorí o svojom rozhovore so švagrom, ktorý nie je veriaci. „Počúvaj ma Jaro, lebo ja som krstným menom Jaro, že prečo má kresťanstvo najpoužívanejší symbol kríž? A na tom kríži je v podstate zavraždený chlap. A mne sa to zdá, dosť morbídne, mi hovorí.“  Páter Leopold Jablonský priznáva, že ho to vtedy zaskočilo. „Vzhľadom na to, že sa pohybujem v cirkevnom prostredí a kultúre, tak na ten kríž sme zvyknutí  aj si ho prizdobíme. Je to naozaj symbol  kresťanstva. A my, keď sa naň pozrieme, vidíme tam všetko možné, pozitívne a duchovné, len tam nevidíme, čo tam videl on. Zavraždeného muža! Ste si to niekedy takto uvedomili? Predstavte si ten istý obraz, ale zavraždený muž na elektrickom kresle! Práve zomrel. Ešte mu vytieklo jedno oko. Dosť drsné. A my si to odfotíme a budeme si to vešať v kostoloch.“ Týmto príkladom páter Leopold aktualizoval obraz umučenia do aktuálnej doby. Zdôraznil však, že  aj vďaka rozhovoru so švagrom a takémuto pohľadu si uvedomil, že Ježiš je jediný človek, jediný chlap, ktorý za neho zomrel.  „Ja, keď sa teraz pozriem na kríž, vidím tam naozaj mŕtveho muža, ktorý je zároveň mojím Bohom a ktorý jediný za mňa zomrel.  Nie z nejakej nutnosti  alebo povinnosti, lebo má také zamestnanie a koná službu nejakého horského záchranára , a tak koná s tým rizikom, ale tu za mňa  zomrel niekto dobrovoľne,“ dodáva páter Leopold.

Viac zaujímavých myšlienok z kázne Leopolda Jablonského si  môžete vypočuť v nasledujúcom videu.

(nakrútené 16.1.2016 v Beckove)

YouTube player

Stiahni audio

Zaujalo vás toto video? Šírte ho ďalej.

Facebook
WhatsApp
Pinterest
Email
Twitter

Podporte nás

Mohlo by vás zaujímať

*Týmto udeľujem súhlas so správou, spracovaním a uchovávaním mojich osobných údajov v informačnom systéme občianskeho združenia Formácia, ktoré zastrešuje projekt MISIE FILMOM v nasledovnom rozsahu: meno a priezvisko, mesto, e-mail a telefónneho číslo za účelom organizácie 1. celoslovenskej duchovnej obnovy pre videomisionárov. Ak súhlasím s odberom noviniek, tak zároveň udeľujem súhlas so zasielaním newsletterov, smsiek, noviniek a informácií súvisiacich s činnosťou a podporou projektu Misie filmom. Zároveň potvrdzujem, že môj súhlas bol daný slobodne, konkrétne, informovane a jednoznačne. Tento súhlas  vydávam na dobu neurčitú a kedykoľvek ho môžem písomne odvolať na e-mailovej adrese misiefilmom@misiefilmom.sk. Formácia, o.z. vyhlasuje, že spracúva Vaše osobné údaje v zmysle GDPR a v súlade so Zákonom č. 18/2018 o  ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe  takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES.